mocktail-nový-trend-restaurací

Mocktail – nový trend restaurací pro rok 2024

Méně popíjet, více zářit

Diskrétní lákadlo koktejlových barů, ve kterých se smích mísí s cinkáním sklenic. Přijeďte si odpočinout, rozšířit své okruhy přátel nebo si prostě užít pohodový zážitek. Je to všechno o tom být součástí živé komunity a dobře se bavit. Ale co kdybyste si tohle všechno mohli vychutnat bez alkoholu? Mocktaily neboli nealkoholické koktejly již nejsou pouhou alternativou či náhražkou. V roce 2024 jsou ústředním bodem míst a vrcholem večera. Tyto nápoje jsou navrženy tak, aby pozvedly náladu hostů. Mohl by letošní populární nealkoholický trend ovlivnit celé desetiletí?  

V tomto článku se ponoříte do: 

  • Podstaty mocktailů. 
  • Původu nealkoholického šílenství. 
  • Důvodů jeho potenciální desetileté vlády. 
  • Jak restauratéři naskakují do rozjetého vlaku. 
  • Tipy a triky pro výrobu nealkoholických nápojů jako profesionál. 

Mohou se aperitivy s vysokým obsahem alkoholu stát minulostí? Je to docela možné. Koneckonců, jsme svědky postupného, ale konzistentního posunu v preferencích mezi návštěvníky restaurací. V dnešní době jsou mnohem více nakloněni výběru koktejlů. 

Co je mocktail 

Na počátku 20. století se svět seznámil s mocktaily. První zaznamenaná zmínka ve slovníku Merriam-Webster pochází z roku 1916. Nejznámější nealkoholický koktejl — Shirley Temple — získal široké uznání ve 30. letech 20. století. 

Jak vznikl nápoj Shirley Temple? Dětská herečka si na vrcholu své herecké kariéry nemohla dopřát alkohol. Barman z Beverly Hills pro ni tedy připravil speciální koktejl – směs, která se později stala oblíbenou mezi různými věkovými skupinami. Zajímá Vás, jak namíchat Shirley Temple? Je to jednoduché: smíchejte tři díly zázvorového piva se třemi díly sody s příchutí citronu a limetky. Přelijte do sklenice s ledem, přidejte špetku obligátního grenadinového sirupu a završte kandovanou třešničkou na stopce. 

Mocktail, podobně jako jeho alkoholický protějšek, je smyslnou směsí chutí, ovoce, koření a speciálních přísad. Jediný rozdíl je v tom, že je zcela bez alkoholu! A poptávka po zajímavých nealkoholických nápojích neustále roste. Jak tedy můžete nalákat hosty svou nabídkou? Zvažte tyto strategie: 

  1. Vytvořte nealkoholické barové menu: vyberte si výběr lákavých lektvarů s nulovým obsahem alkoholu. 
  2. Zaveďte nealkoholické možnosti: přidejte do svých speciálních nabídek speciální nealkoholický výběr, který bude viditelně zobrazen ve vašem menu. 
  3. Předveďte svůj nejlépe vypadající výtvor: vyfoťte svůj vizuálně nejpřitažlivější nealkoholický nápoj a sdílejte jej na Instagramu. 
  4. Vyškolte své zaměstnance: povzbuďte svůj tým, aby hned na začátku – při přijímání objednávek nápojů – zmínil nealkoholické alternativy. 

Kde se vzal trend NoLo

„NoLo“ — spojení „žádný alkohol“ a „málo alkoholu“ — označuje nápoje s minimálním nebo nulovým obsahem alkoholu. V zásadě zahrnuje nápoje, kde bylo procento alkoholu výrazně sníženo nebo zcela odstraněno. Koktejly NoLo jsou v současné době v módě, zejména mezi generací Z ve velkých městech. Palčivá otázka: promítne se tento trend do zisků restauratérů? Názory zatím zůstávají podělené.  

Mít menu, které obsahuje koktejly i nealkoholické možnosti, včetně vín a piv, je nepochybně chytrý tah. Koneckonců, zákazníci často přijíždějí autem, mohou se zdržet alkoholu nebo si jej prostě celý večer nedopřát. Restauratéři však tvrdí, že výhradní zaměření na nealkoholické nápoje a koktejly omezuje výběr hostů. A v dnešním světě každý ocení různé možnosti. 

Chvilkové vzplanutí nebo šílenství definující desetiletí 

Směr bez alkoholu se může stát hlavním trendem tohoto desetiletí. Generace Z, dnešní dospělí, z celého srdce přijímá zdravější životní styl. Poté, co byli svědky bojů starší generace s problémy souvisejícími s alkoholem a nebezpečím závislosti, mění rychlost. Vstupují do éry střízlivého randění, kde se spojení navazují bez alkoholového oparu. 

Trh s nealkoholickými nápoji zažívá boom a od roku 2022 předčí své alkoholické protějšky. A tento trend se neomezuje pouze na avantgardní trhy – prosazuje se i na těch nejtradičnějších. Podle „France Mixed Drinks Report“ společnosti NielsenIQ má více než polovina dospělých Francouzů (52 %) v úmyslu snížit spotřebu alkoholu, přičemž 16 % již podniklo kroky tímto směrem. Když dorazí do města, 41 % volí „mocktaily“, zatímco 34 % volí nealkoholické nebo nízkoalkoholické pivo. 

Pro majitele restaurací je to šance získat kreativní a nové kombinace. „Mícháme příchutě, které vyvolávají stejné pocity jako kombinace jídla a alkoholu, ale nevidíme to jako pouhou náhražku alkoholu. Je to zcela čerstvá zkušenost,“ říká Thomas Lorival, sommelier a spolumajitel luxusního hotelu Relais et Château Le Clos des Sens. 

Kteří restauratéři nabízejí párování bez alkoholu? 

Pro majitele francouzských restaurací je menu bez alkoholu již druhou přirozeností. Někteří kuchaři to z celého srdce přijali a ukazují, že kulinářské umění může vzkvétat i bez kapky alkoholu. Mezi průkopníky nealkoholické gastronomie patří šéfkuchař David Toutain z pařížské restaurace David Toutain, který od roku 2023 dovedně páruje nealko ke svým pokrmům. Mezitím Orane Vanheule z Auberge du Vert Mont Florenta Ladeyny vyrábí své vlastní fermentované nápoje a nabízí párování jídel a nápojů za pouhých 25 eur. 

2024 uvidíme ve skandinávských a anglosaských zemích v nabídce alkoholické i nealkoholické nápoje. Nealkoholické mocktaily se dostávají do centra pozornosti nejen na avantgardních trzích, ale i na těch nejtradičnějších. Anglické hospůdky, bary a restaurace tento trend bezvýhradně přijímají a nabízejí širokou škálu možností. Od mocktailů po lihoviny a piva s minimálním obsahem alkoholu uspokojují různorodou klientelu. The Times, britský deník, dokonce sestavuje seznam nejlepších londýnských mocktail barů. Mezitím si na Tripadvisoru světoběžníci dychtivě vyměňují tipy na ty nejúžasnější nealkoholické recepty. 

Jaké jsou trendy přísady do nealkoholických nápojů 

Pokud jde o výrobu nealkoholických nápojů, středem zájmu jsou zelené džusy, zeleninové koktejly a bylinné nálevy. Smícháním těchto prvků si zákazníci mohou vychutnat samotnou podstatu čerstvé zeleniny, aromatických bylinek a aromatického koření. Výsledek? Jedinečné chuťové profily a bohaté nutriční vlastnosti. Nárůst popularity rostlinných nápojů odráží širší povědomí o výhodách stravy více zaměřené na rostliny. 

Nesmíme rovněž zapomenout na: 

1. Výraznou a jedinečnou chuť 

V roce 2024 je průmysl nealkoholických nápojů připraven na vzrušující revoluci v chuťových profilech. Očekávejte výrazné a vynalézavé chuťové kombinace, až se ponoříte do neprobádaného území. Exotické koření, vzácné ovoce a aromatické bylinky se dostanou do centra pozornosti a vytvoří symfonii chutí, které se vymykají konvencím. Koktejly na bázi okurky a bezového květu budou bohaté a nabídnou osvěžující nádech. A pamatujte, kontrastní chutě spolu krásně harmonizují: když vám život podá citronovou šťávu, sáhněte po doteku hořkého zázvoru nebo skořice, abyste dosáhli dokonalé rovnováhy. 

2. Řemeslné zpracování a výroba z místních zdrojů 

V oblasti nealkoholických nápojů roste důraz na řemeslnou zručnost a produkci z místních zdrojů. Drobní výrobci vyrábějí džusy, nektary a nálevy ze sezónních a regionálně pěstovaných surovin. To nejen posiluje místní komunity, ale také zajišťuje výjimečnou kvalitu a čerstvost. Vezměte si například nealkoholický nápoj Kentucky 74, který byl představen v Louisville v roce 2019. Může se pochlubit vzhledem a chutí připomínající bourbon, který je určen k vychutnání jako koktejl. 

3. Podávání 

V roce 2024 procházejí nealkoholické nápoje smyslnou proměnou. Prezentace sama o sobě je formou umění: představte si o elegantní sklenici, nápadité ozdoby a originální vzory. Při popíjení zákazník zapojí všechny své smysly – opravdová pastva pro oči i pro jazyk. Na rozdíl od alkoholických nápojů, kde dominuje základní lihovina, spoléhají nealkoholické nápoje na pečlivě vybrané přísady. Čerstvé bylinky, ovoce nebo dotek bublinek povznášejí zážitek. A tady jeden profi tip: umístěte je blízko brčka, abyste umocnili chuť. Vzpomínka na tento nádherný mocktail tak zůstane dlouho po posledním doušku. 

Nealkoholický trend roku 

V roce 2024 již nealkoholické nápoje nejsou pouhými bezbarvými alternativami; mocktaily se nyní těší pozornosti a ty nejlepší z nich jsou vyrobeny z přírodních surovin, domácích sirupů a čerstvých bylinek. Chuťově jdou bok po boku s těmi nejlepšími alkoholickými koktejly.